November 15, 2019

GFA Elections: List of delegates to vote on October 25

The Ghana Football Association has released the official list of delegates for the 2019 GFA Extraordinary (Elective) Congress to be held on 25th October 2019 at the College of Physicians & Surgeons in Accra.

The list comprises of delegates from all 16 Premier League Clubs, Division One League Clubs, Women’s Elite League Clubs and other constituent bodies pursuant to Article 26 of the GFA Statutes.

DELEGATES LIST FOR 2019 GFA ELECTIVE CONGRESS – 25TH OCTOBER, 2019
PREMIER CLUBS

S.NO. CLUB NAME

PREMIER CLUBS

S.NO. CLUB NAME
1 BECHEM UNITED NANA KWASI DARLYN
KINGSLEY OSEI BONSU
2 WAFA EMMANUEL A. ADANSE
GEORGE OFOSU HENE PEPRAH
3 KARELA UNITED LAWRENCE SAFORO K. KUDJOE
ABENA BUACHIWAA BRIGIDI
4 BEREKUM CHELSEA FRANCIS ADJEI YEBOAH
OBED NANA NKETIAH
5 ASANTE KOTOKO NANA AKWASI GYAMBIBI
GEORGE AMOAKO
6 DREAMS FC AMEENU SHARDOW
KURT E. S. OKRAKU
7 WA ALL STARS MAXWELL TERRY AIDAM
FRED KWESI AGBENYO
8 LIBERTY PROF. GEORGE AFRIYIE
LINDA ANSONG
9 ADUANA ATTA YEBOAH
GEORGE GYAWU
10 ELEVEN WONDERS TAKYI ARHIN
MESHACK ASANTE AMEYAW
11 MEDEAMA MOSES ARMAH
TONI AUBYNN
12 EBUSUA DWARFS SAM NANA BREW-BUTLER
JONAS COMMEY
13 INTER ALLIES WILLIAM KLUTSE
DELALI ERIC SENAYE
14 HEARTS OF OAK HON. VINCENT SOWAH ODOTEI
ELVIS HESSE HEMANN
15 ELMINA SHARKS GEORGE WIREDU
KELVIN ABOAGYE YEBOAH
16 ASHANTIGOLD FREDERICK ACHEAMPONG
KWAKU FRIMPONG
DELEGATES LIST FOR 2019 GFA ELECTIVE CONGRESS – 25TH OCTOBER, 2019
DIVISION ONE
S. NO. NAME OF CLUB NAME
1 BYFC ALHAJI SHERIFF SEIDU
2 NEW EDUBIASE ABDUL-SALAM YAKUBU
3 VIPERS JUSTICE KOFI BOISON
4 SAMARTEX ALEX OSMON ESHUN
5 OLYMPICS FRED PAPPOE
6 UNITY FC RICHMOND OSEI
7 DEPORTIVO AMIDU ABDULAI
8 HASAACAS SAMUEL ARBUAH
9 KING FAISAL ALHAJI AHMED A. KARIM
10 PROUD UNITED RONALD JOJO DUNCAN
11 UNISTAR ROCKSON COFFIE
12 ACHIKEN N. ADU-ABANKRO ACHEAMPONG II
13 TAMALE CITY JONES ALHASSAN ABU
14 B.A UNITED NANA YAW AMOAKO 11
15 KINTAMPO FC YAKUBU MOHAMMED KAMILE
16 STEADFAST ABUBAKARI ABDUL-DAIM
17 GBEWAA FC MOHAMMED IDDRISU
18 NKORANZA WARRIORS LESLIE KUKU BARTELS
19 WA SUNTAA DAUD ARIF
20 PAGA CROCODILES JAMIL ATIPAGA
21 NSOATRE MAN FC ANTHONY BENNETT
22 AMIDAUS AHMED GAMBO
23 OKYEMAN PLANNERS JACKSON KOFI ASARE
24 STAR MADRID FREDERICK BOATENG
25 VISION MICHEAL OSEKRE
26 KOTOKU ROYALS GILBERT KWESI YANKSON
DIVISION ONE
DELEGATES LIST FOR 2019 GFA ELECTIVE CONGRESS – 25TH OCTOBER, 2019
27 UNCLE T NICHOLAS ADDO
28 YOUNG WISE SAMUEL AGYIN
29 AGBOZUME WEAVERS MENSAH AGBOVOR
30 KRYSTAL PALACE DAINE DARKO BOATENG
31 PHAR RANGER YAW AMPONSAH
32 HEART OF LIONS RANSFORD ANETEY ABBEY
33 GOLDSTARS KWASI ADU
34 NANIA ALHAJI A. K. M. OLIVER
35 PACIFIC HEROES ERIC OPPONG YEBOAH
36 SWEDRU ALL BLACKS STEPHEN ATTO QUAYSON
37 TECHIMAN CITY CHARLES KWADJO NTIM
38 NEA SALAMINA DANIEL ASANTE
39 BEREKUM ARSENAL K. NTOW FIANKO
40 BOFOAKWA YAW BOATENG GYAN
41 YOUNG APOSTLES GERALD DAMOAH DOMFEH
42 TEMA YOUTH WILFRED KWAKU OSEI
43 ACCRA LIONS ISHMAEL HAMIDU
44 DANBORT DANIEL BORTEQUAYE ANGENU
45 NZEMA KOTOKO MARK ADDO
46 TUDU MIGHTY JETS ABUBAKAR NALLAH
47 SKYY FC WILSON ARTHUR
48 RTU
DELEGATES LIST FOR 2019 GFA ELECTIVE CONGRESS – 25TH OCTOBER, 2019
CONSTITUENT BODIES
S.NO. CONSTITUENT NAME
1 AMPEM DARKOA LADIES NANA OPOKU FOSU GYEABOUR II
2 ASH-TOWN LADIES FRANK TODD AMOAH
3 HASAACAS LADIES EVELYN NSIAH ASARE
4 SOCCER INTELLECTUALS IVY AIDOO
5 LADY STRIKERS F.C CHRISTIAN ISAAC MENSAH
6 PEAPLPIA LADIES ADAM MEMUNATU
7 FABULOUS LADIES HABIBA ATTAH FORSON
8 POLICE LADIES HANNAH NUNU
9 JUVENILE FOOTBALL ABUBAKAR KASIM
10 JUVENILE FOOTBALL MICHAEL K. FIADUSE
11 COACHES ASSOCIATION PROF. JOSEPH KWAME MINTAH
12 COACHE’S ASSOCIATION JOHN KWAME QUAYSON
13 REFEREE’S ASSOCIATION JOHN BISMARK DEBRAH
14 REFEREE’S ASSOCIATION THOMAS RICHARD KOFI ATTIFU

15 SESSA VIVIAN AGGOR

16 FUTSAL SAMPSON OSEI-YAW

17 BEACH SOCCER ASS. OF GHANA YAW AMPOFO ANKRAH

18 PFAG NATHANIEL LARYEA

19 PFAG ALHASSAN YUSSIF CHIBSAH

20 SCHOOLS & COLLEGES SPORTS

Source: ghanafa.org

Related Posts